Postavte solární elektrárny dokud to jde!

Logo ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje od roku 2014 stopnout podporu obnovitelných zdrojů. Ve středu o tomto rozhodnutí ERÚ informovala jeho předsedkyně Alena Vitásková. Podle Vitáskové je současná podpora obnovitelných zdrojů za hranicí ekonomických možností země a snižuje konkurenceschopnost firem a zatěžuje domácnosti. Jen do letošního roku už bylo na podporu obnovitelných zdrojů vyplaceno 93,6 miliardy korun.

A tyto náklady budu podle ERÚ výrazně narůstat, protože by měl nastat obrovský nárůst výroby z biomasy a bude navíc pokračovat i stávající boom solárních elektráren. Tento krok však nemůže ERÚ udělat ze své vůle ale musí o něm rozhodnout sněmovna, která se však také musí řídit mezinárodními závazky ČR především vůči Evropské unii.

Evropská unie na rozdíl od ČR podporuje masivní rozvoj obnovitelných zdrojů. V ČR bohužel stále není vůle skutečně snížit cenu elektřiny omezením výše zisku ČEZ, E.ON a PRE coby dominantních operátorů na trhu. ČEZ dosahuje 30% zisky i přes své rozhazování (například záměr postavit až 3GW vlastních solárních elektráren) a neekonomické nákupy materiálů, když ve většině českých firem se pořádají oslavy, když zisk přesáhne 10%. Znalost této skutečnosti však nečiní nikomu z odpovědných nejmenší vrásky. Proč asi?